Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
75 postów 289 komentarzy

obieranie cebuli - do łez

Zygmunt Korus - od 1982 były dziennikarz, w PRL opozycjonista represjonowany, odznaczony przez Ś.p. PREZYDENTA z polecenia Ś.p. PREZESA IPN.

Z d... i w d... Owsiaka (1)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Można już powiedzieć, że trafiła kosa na kamień. Zorkiestrowany z właa-adzuu-Unią Owsik okołoŚwiąteczny wytoczył sprawę przeciwko Piotrowi Wielguckiemu spod Złotoryi

, i tu jest pierwszy punkt dla podsądnego: proces odbywa się w jego okolicy, a czołowy witrażysta z Warsiawki będzie musiał d... ruszyć i pofatygować się – pewnie wielokrotnie – do gmachu Temidy daleko na zachód Polski.1./

Cz.1


Piotr Wielgucki, autor (debiutant) powieści o tematyce historycznej pt. "Berek", 2./ to jedno z najciekawszych piór pisarskich i klawiatur w sieci. Ma już uznane pseudo blogerskie (Matka Kurka) i swoje autorskie forum pt. kontrowersje.net (zachęcam do odwiedzin – warto przeczytać przesłanie "zawiadowcy"), gdzie poruszane są w sposób arcyciekawy i odważny poważne problemy degrengolady PRL-u bis. To właśnie tam bloger Matka Kurka dotknął tematu malwersacji w prowadzeniu kwesty pod symbolem czerwonego serduszka OrŚwPom. Piotr Wielgucki jest socjologiem, jako utalentowany dziennikarz obywatelski porusza się wytrawnie po zależnościach między faktami i propagandą, koniunkcją pomiędzy bytem plebsu i czerwoną podszewką u establiszmętów, a że nie przebiera w języku, to i procesy mu się trafiają.3./


 Na pierwszą rozprawę w Złotoryi (warto podkreślić: jawną!) przyszedł dosłownie jeden dziennikarz z Legnicy, którego koniunkturalne zachowanie (i wazeliniarskie sprawozdania na rzecz Prezia Łorkiestry 4./) tak zeźliły pana Piotra, że postanowił udostępnić swoje notatki, którymi posługiwał się podczas tej pierwszej rozprawy. Obrazują one wystarczająco istotę procesu, którego cdn rozegra się na początku lutego przyszłego roku, zapewne już przy dużym zainteresowaniu rozmaitych mediów i me(n)diów.


 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Matka Kurka: Owsiak jeździ bardziej „tłustą furą” niż Rydzyk, ale w mediach wygląda jak Święty Franciszek. 4./


 

Tak mi się wydaje, że najlepszą relacją z sali sądowej będzie przerobiona na felieton ściąga, którą się posługiwałem w trakcie rozprawy.


 

Było tak. W sali nr 118 złotoryjskiego sądu, od godziny 9.00 składałem wyjaśnienia, tuż po odczytaniu aktu oskarżenia i po tandetnym spektaklu, który odegrał mecenas Zagajewski. Do sądu, z pomocą kilku osiłków zatrudnionych w „Pokojowym Patrolu”, mecenas wniósł pudła znacznych gabarytów, w których miały się znajdowaćdokumentyksięgowe WOŚP. Szybko się jednak okazało to, co się często w przypadku WOŚP okazuje: otóż dokumenty stanowiły mały fragment, reszta rzekomo podlega kontroli skarbowej, ale gdyby sąd przyjął mój wniosek o ujawnienie wszystkich faktur, to mecenas musiałby wynająć TIR-a. Komedia opanowana przez WOŚP do perfekcji.


 

Tymczasem żyjemy w XXI wieku i jest coś takiego, jak elektroniczny rejestr faktur, zakupowych, sprzedaży i kosztowych albo i zwykła, „ręczna”, księga przychodów i rozchodów, którą comiesięcznie składa do US każdy podmiot gospodarczy. W taki prosty sposób redukujemy TIR-a do poziomu aktówki, i tego będę się domagał. Mecenas zagrał efekciarstwem wybierając jakąś bezpieczną dla wizerunku medialnego makulaturę z WOŚP, natomiast całość rozliczeń przedstawił jako logistycznie monstrualną operację.


 

Prosty rejestr sprzedaży, zakupów i kosztów (księga rachunkowa lub księga przychodów i rozchodów), to mnie i wielu interesuje. Jeszcze raz złożę wniosek do sądu, w którym doprecyzuje żądanie i mam nadzieję skończyć z komedią „moglibyśmy pokazać, ale kontrole i gabaryty uniemożliwiają”.


 

Po odczytaniu aktu oskarżenia zwróciłem uwagę na błędy formalne, takie jak przezywanie mnie „Złotą Kurką” i zarzut publikowania na jakiejś stronie zbudowanej na Wordpress, którą pierwszy raz na oczy widziałem w akcie oskarżenia. Dalej zaczęły się konkrety związane z podstawą prawną aktu oskarżenia.


 

Bezzasadne zastosowanie art. 212 i 216 kk.

1) Zastosowanie art. 212 kk. sprzeczne z medialnym wizerunkiem prezesa Owsiaka głoszącego miłość, przyjaźń, pojednanie, demokrację europejską.

a. Nie chodzi o ochronę dóbr osobistych, zamiarem peerelowskiego ustawodawcy była cenzura prewencyjna, i z tej okazji skorzystał prezes Owsiak.
b. Rada Europejska zobowiązuje Polskę do usunięcia z kodeksu karnego art. 212 kk.
c. organizacje pozarządowe od lewa do prawa domagają się usunięcia zapisu.
d. porażka prezesa Owsiaka na starcie procesu: jeśli chciał bronić swojego dobrego imienia i imienia fundacji, powinien sięgnąć po zapis z kodeksu cywilnego. Prosi się o artykuł 24 kc.

2) Przepisy regulujące zastosowanie art. 212 kk.

Art. 213 kk.

§ 1. Nie ma przestępstwa określonego w art. 212 § 1, jeżeli zarzut uczyniony niepublicznie jest prawdziwy.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut:

1) dotyczący postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub

2) służący obronie społecznie uzasadnionego interesu.

Rozbiłem swoje wyjaśnienia na prawdziwość zarzutów i społecznie uzasadniony interes.

a. w akcie oskarżenia nie ma ani jednego sprostowania informacji, jest tylko i wyłącznie mnóstwo odniesień do wyrażonych opinii. Korzystałem z rozliczeń WOŚP, wypowiedzi medialnych prezesa Owsiaka i publikacji dostępnych na dużych portalach. Mecenas nie mógł zakwestionować opublikowanych informacji, ponieważ musiałby podważyć wiarygodność rozliczeń finansowych WOŚP
b. Naruszenie społecznie uzasadnionego interesu:

Art. 68. Konstytucji

1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.

Pan prezes Owsiak usiłuje zastąpić państwo, które ma konstytucyjny obowiązek zapewnienia obywatelom dostępu do służby zdrowia. Szczególnie upodobał sobie pkt. 3, co ma oczywiście marketingowe uzasadnienie: nic tak nie nakręca emocji jak choroby starców i dzieci. Kosztowne i pozbawione braku odpowiedzialności pomylenie ról, i do tego paradoks wzmagający, a nie likwidujący patologię.

Państwo przyjmuje fatalną diagnozę prezesa Owsiaka, którego ocena służby zdrowia jest bardzo podobna do ocen milionów Polaków, ale tylko WOŚP m o ż e przedstawić fatalny obraz państwa i w odpowiedzi nie dostać pliku statystyk z GUS pokazujących, że w Polsce nie ma biedy, ale otrzymać od państwa wsparcie w postaci finansowania WOŚP. Państwo do spółki z WOŚP organizuje sobie doroczną fiestę na gruzach służby zdrowia, zamiast środki i systemowe rozwiązanie skierować bezpośrednio do odpowiednich struktur odpowiedzialnych za funkcjonowanie służby zdrowia. Koszty działalności WOŚP ponoszą samorządy, media publiczne i poszczególne resorty, a sam problem nadal pozostaje nierozwiązany. WOŚP zbiera datki na rybę nie na wędki.

Działalność WOŚP jest na wielu płaszczyzna szkodliwa dla najlepiej pojętego interesu społecznego. Fundacja i prezes poprzez agresywne działania marketingowe budują fałszywe aksjomaty. Według GUS w roku 2011 na służbę zdrowia przeznaczono 105 miliardów są to wszystkie wydatki łącznie z inwestycyjnymi, w tym 69,2 miliarda to zapisy budżetowe. Rekordowa suma 50 milionów zebrana przez WOŚP nie daje nawet procenta udziału w wydatkach na służbę zdrowia. Żeby oddać skalę warto przypomnieć, że miliard to 1000 milionów, ta informacja wzbudziła spore poruszenie wśród funkcjonariuszy „Pokojowego Patrolu”, którzy zaczęli szeptać pytaniami, czy rzeczywiście tak jest. 5./

Za fałszywymi aksjomatami idą fałszywe stereotypy: „gdyby nie Owsiak, nie byłoby sprzętu, moje dziecko leżało w inkubatorze z serduszkiem, każdy powinien napisać sobie na czole, że w razie wypadku nie życzy sobie być leczonym sprzętem WOŚP”. Tymczasem prosty zabieg pokazuje, że gdyby naklejki na sprzęcie i opłacanym personelu, naklejał NFZ, serduszek nie dałoby się dostrzec, ale nikt nie mówi, że bez NFZ umierałby noworodki i starcy. Przy zastosowaniu metod marketingowych WOŚP mielibyśmy ocean znaczków NFZ i kałużę serduszek WOŚP.

Konsekwencją fałszywych aksjomatów i stereotypów są rozdmuchane ambicje i aspiracje WOŚP. Prezes Owsiak występuje w roli naczelnego ordynatora kraju, bez kompetencji i przy minimalnym w skali budżetu wkładzie. Owsiak usiłuje kierować całymi działami medycyny: neonatologią, geriatrią, podejmuje kuriozalne decyzje związane z odbieraniem i wciskaniem sprzętu, wywołuje konflikty społeczne z profesorami, personelem medycznym, dyspozytorami pogotowia ratunkowego, pielęgniarkami, wywiera wpływ na ministerstwa, aby uzyskać korzystne zapisy i kontrakty.

a. Konflikt z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu, którego dyrektorem jest prof. Henryk Skarżyński. Prezes Owsiak przypisał sobie wszelkie zasługi w badaniu słuchu u niemowląt, a opinię Instytutu nazwał „totalną bzdurą”.[ //wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/totalna-bzdura-owsiak-poklocil-sie-ze-znanym-lekarzem-o-dzieci/h4gbr ]
b. Konflikt z RPD (Rzecznikiem Praw Dziecka): „Panie rzeczniku, czy Pan żyje?”. [ //www.wosp.org.pl/archiwum/list_otwarty_jerzego_owsiaka_do_rzecznika_praw_dziecka_pana_marka_michalaka ]
c. Konflikt z pielęgniarkami Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Poszło o krzesła do mycia starszych osób; prezes stwierdził, że pielęgniarkom nie chce się myć pacjentów; swojego personelu bronił Tadeusza Jędrzejczyk, a same pielęgniarki wyraziły oburzenie słowami prezesa. [ //wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Pielegniarki-oburzone-slowami-Jurka-Owsiaka-Jest-odpowiedz-kula-w-plot,wid,15829138,wiadomosc.html ]
d. Konflikt z ministrem zdrowia i wymuszenie odpowiedniego kontraktu dla WOŚP na szkolenie dyspozytorów. [ //www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/793954,Owsiak-idzie-na-wojne-Ze-zlymi-lekarzami-i-zlym-systemem ]


 

Prezes Owsiak krytykuje wszystkich i przy każdej okazji: za to, że chcą wykorzystać sprzęt na oddziałach, gdzie jest największe zapotrzebowanie, i za to, że nie chcą brać sprzętu na siłę. Krzyczy, że nie taka była umowa, że był „przewał” w Pszczynie.

A jak wygląda umawianie się z prezesem Owsiakiem? W 2012 roku prezes Owsiak „umówił się”, że WOŚP przeznaczy zebrane pieniądze na zakup pomp insulinowych, głównie dla kobiet ciężarnych. Absolutnie bezsensowny zakup i jeszcze bardziej bezsensowne wypożyczanie sprzętu dla kobiet w ciąży, które mają refundowane pompy w całości, bez względu na wiek. WOŚP zebrała ponad 50 milionów złotych, pomp kupiono za niecałe 3,5 miliona. Z kolei na cele marketingowe WOŚP przeznaczyła blisko 8 milionów, dokładnie 7 898.950,39 złotych. Uczciwie i rzetelnie trzeba było nazwać ten finał „Zbieramy na marketing, promocję i zarządzanie”. Poza wszystkim prezes Owsiak zakupił 286 szt. pomp Paradigm 722, które na stronie producenta są traktowane jako sprzęt starej generacji, podlegający promocyjnej wymianie na pompę Veo. Dodatkowo firma Medtronic, sprzedająca pompy, widnieje na liście firm podejrzewanych o korupcję [//www.pb.pl/2949775,44181,lista-88-swiatowych-korporacji-podejrzanych-o-korupcje ]; lista ta jest sporządzana przez amerykańskie instytucje działające w ramach tak zwanej ustawy FCPA (Ustawa o Zagranicznych Praktykach Korupcyjnych, ang. Foreign Corrupt Practices Act – FCPA).

Drugim artykułem kodeksu karnego, którym podparł się mecenas Zagajewski i prezes Owsiak jest art. 216 kk.

§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła,

podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

§ 5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Po ostatnich chamskich wybrykach prezesa Owsiaka tę podstawę prawną aktu oskarżenia można uważać za niebyłą, bo chociaż nie doszło do zniewagi wzajemnej, ponieważ ja pana prezesa nie znieważyłem, to doszło do znieważenia blogera Matki Kurki, a zatem Piotra Wielguckiego. W czasie spotkania z blogerami 7./ prezes Owsiak zażartował sobie w stylu radia Erewań mówiąc, że przed procesami sądowymi robi trzy podejścia, a dalej po prostu lżył i „straszył” w stylu „kibola”.

a. (od 26.43 sekundy): „Robimy trzy razy podejście: słuchaj, przestań to robić, bo mówisz bzdury, bardzo dokładnie się rozliczamy, i za trzecim razem mówimy: okey, idziemy do sądu. I wtedy ten bloger mówi, no tak, przecież oni mają sądy kupione, no tak, ja już, już jestem skazany, już mam w dupę. Dobra, będziesz miał w dupę”. (przedkładam maile)
b. (od 9.10 sekundy) „To jest ta siła, ta radość, która pozwala blogerowi Matce Kurce powiedzieć: pie...l się. Mówisz nieprawdę, mówisz zło i pójdziemy z tym do sądu. Bo nie można w kółko mówić, że to źle wydane pieniądze, że sprzęt to spad z jakichś firm. Nie można obrażać 120 tys. ludzi zbierających pieniądze” (…)


 

Pod moim adresem padły słowa powszechnie uznawane za obelżywe, ponad to pan prezes kłamał, nie koloryzował, nie mijał się z prawdą, ale łgał w żywe oczy, zarzucając mi, że pisałem na blogu, jakoby Jerzy Owsiak opłacił sądy. Kłamał również wtedy, gdy krzyczał:„już jestem skazany, już mam w dupę” i dalej straszył, że rzeczywiście „w dupę mam”.

 

 

Przypisy:

1./ //wiktor-smol.neon24.pl/post/102423,o-matko-kurko
"Zacznijmy może od tych dwóch gemów, które są na korzyść Piotra. Pierwszy gem, to obowiązek dostarczenia rozliczeń finansowych, które w liczbie czterech pełnych kartonów przytargał do sądu w Złotoryi adwokat Jurka Owsiaka, mecenas Jacek Zagajewski.
Drugi gem. Sąd odmówił przeniesienia procesu do Warszawy.
Zatem, Owsiak zmuszony będzie zapakować swoje cztery litery w czerwone portki i udać się w męczącą podróż."
2.///naszeblogi.pl/42613-berek-czyli-narodziny-pisarza
3./ //wiktor-smol.neon24.pl/post/102423,o-matko-kurko

"To nie pierwszy proces wytoczony przez establishment III RP. Pierwszy wytoczono za kontrowersyjny, jak na prawdziwego gospodarza witryny kontrowersje.net przystało, wpis opatrzony tytułem„Polską rządzą dwa ruskie cwele: Tusk i Komorowski”.
Po tej publikacji, dwie najbardziej porządne osoby w tym kraju poczuły się w obowiązku, aby zawiadomić prokuraturę i za sprawą dwóch „uprzejmie donoszę” zawiadomień sprawa nabrała biegu. Piotr sprawę odpowiednio nagłośnił i ujawnił personalia donosicieli. Tak jak przewidziałem, co nie było trudne, sąd skazał Piotra. O tym, że Piotr przegrał sprawę wnioskuję z jego wpisu o wniesieniu kasacji."

4./ //www.kontrowersje.net/comment/149482#comment-149482

Matka Kurka (autokomentarz pod wpisem):

"Proces na wniosek mecenasa Owsiaka był jawny, ale na sali pojawił się tylko jeden pajac medialny, który wyleciał ze średnio poważnych mediów i teraz robi w parafialnej prasie, jakiejś gazetce podobnej do tych rozdawanych w Lidlu. Pajac właził w dupę "warszafce", aż żal było patrzeć, i to cała oprawa medialna. Pan prezes Owsiak zwija temat medialnie i słusznie, bo wielka "przewała" ze szkoleniem dyspozytorów wisi w powietrzu, a tandetna komedia z fakturami znajdzie swój finał, w pełnych wykazach ksiąg przychodów i rozchodów."

Patrz też: Piotr Kanikowski, Mecenas Owsiaka rozniósł Matkę Kurka w sądzie. [ //24legnica.pl/?p=18531 ]

5./ Pod wpisem Matki Kurki wyliczył to klarownie komentator o nickug@llux:

"Z życiowego doświadczenia wiem, że nawet Minister Sami Wiecie Który ma problem z obliczaniem procentów. Dla ułatwienia przyjąłem okrągłe i porównywalne kwoty.
Budżet NFZ (składka) 60 000 000 000 (słownie sześćdziesiąt miliardów lub sześćdziesiąt tysięcy milionów).
Owsiak zbiera 60 000 000 (sześćdziesiąt milionów).
Po podzieleniu pierwszej kwoty przez drugą otrzymujemy liczbę 1 000. Owsiak zbiera 1/1000 kwoty NFZ czyli jeden promil.
Ludzie w większości nie zdają sobie sprawy jak śmieszna jest to kwota, zdobyta kosztem olbrzymich nakładów ludzi, urzędów, mediów itp."
(j.w.)

6./ j.w.

7./

Film "Blog forum Gdańśk 2013"

//www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TiquwU8UPi8


 


 

KOMENTARZE

 • owsik
  uratowal mi zycie jego orkiestra zagrala i stalo sie mialem wlasciwie stan przed albo po w kazdym razie zly i wtedy on zbieral krzyczac na jakis ludzi ganiajac w czerwonych gaciach tak mnie przestraszyl ze zamarlem z wrazenia i scisnolem poldupki gas zebrany w czasie transmisji odszedl z furgotem nogawek krotkich spodni bo te na alasce nosi sie najlepiej mowie prawde gdyby nie ofsik moglbym sie zaczadzic gazem powstalym z transmisji telewizyjnej pod tytulem wielki walek swiateczny.
 • @autor
  5*
  brawo.
  Art.68 jest jednoznaczny.
  PS.
  Przestanmy nazywac „panstwem“ rzadzaca nami klike.
  To blad.
  PANSTWO TO MY.
  Zacznijmy w koncu (samo)rządzić! Stosowac konstytucje.
  Instrumenty ku temu wskazuje Konstytucja RP.
  (referenda, demokracja bezposrednia)
  Uzywamy na codzien feudalnego pojecia WLADZA, majac na mysli po prostu administracje…( mandacik?panie władzo…  )
  Ciekawe ze w stosunku do rzadu USA mowimy –administracja…

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930